Sleduji

13 Reasons Why

19. srpna 2017 v 20:34 | Lindsey
"Teenager Clay Jensen se jednoho dne vrátí domů ze školy a na zápraží najde záhadnou krabici, na které je napsané jeho jméno. Uvnitř krabice objeví několik audiokazet, jež nahrála Hannah Bakerová, jeho spolužačka a tajná láska, která před dvěma týdny tragicky spáchala sebevraždu. Na nahrávkách Hannah odkrývá emocionální deník popisující třináct důvodů, kvůli kterým se rozhodla ukončit svůj život. Skrz dvojité vyprávění Hannah a Claye Thirteen Reasons Why ukazuje složitý a srdcervoucí příběh zmatku a zoufalství, které diváka hluboce ovlivní."

O 13 Reason Why jsem slyšela již několikrát, ale vždy jsem si myslela, že se jedná o seriálovou podobu 10 důvodů proč tě nenávidím (mimochodem ta také existuje). Seriál mi však naskakoval v nabídce vždy, když jsem si hledala zajímavosti k Thirteen (viz předchozí článek), a tak mi zvědavost jednou nedala a konečně jsem zjistila, o čem seriál skutečně je. Děj mě zaujal, a tak jsem plná očekávání díky vysokému hodnocení a doporučení sestry pustila do sledování. A jak se mi seriál tedy líbil?

Musím říct, že z prvních dvou epizod jsem byla absolutně nadšená. Herci, prostředí, způsob prolínání flashbacků a současnosti, to vše nemělo chybu. Toužila jsem vědět víc a vroucně si přála, abych měla čas shlédnout seriál bez přestávky celý. Bohužel během třetí epizody přišlo rozčarování a ačkoliv si seriál po celou dobu udržel svoji kvalitu a některé následující epizody můj názor vylepšily, i přesto se počáteční nadšení nevrátilo. Jde totiž o to, že opravdu jsem nedokázala s Hannou soucítit. Nestydím se přiznat, že naprostá většina jejích problémů byla opravdu malicherných. Jak jsem již mnohokrát četla, mnoho lidí by dokázalo namítnout, že nejsem teenager a nechápu jejich pocity. Mohu jen souhlasit, pokud nedodáte psychicky labilní teenager. Letos jsem oslavila 24. narozeniny, takže si nemyslím, že bych do teenagera měla nějak daleko. Také jsem si prošla šikanou a trpěla psychickými problémy. Seriál mě tak utvrdil v mém předchozím názoru na sebevraždu - jedná se o únik pro ty, kteří nezvládají vyřešit své problémy, a pak také, a to především, o vrchol sobectví. Musím tedy souhlasit s jedním Clayovým výrokem: "Every drama has to be your drama or it doesn't count. Somehow this is all about you." Ano, Hannah si opravdu mnoho věcí až příliš osobně. Přitom bych našla hned několik postav, které by si zasloužili mnohem více soucitu než ona - kupříkladu Justin, a to i přes některá jeho opovrženíhodná rozhodnutí. Na rozdíl od jiných, u něj věřím, že je ve skrytu duše dobrým člověkem, který jen, stejně jako Alex, prostě klopýtl a chce své chyby napravit. Toto se však nedá říci o několika dalších - Courtney, Tylerovi, Bryceovi a Zachovi. Vím, že toto pořadí může někomu připadat zvláštní, ale Bryce opravdu vnímám jako jednoho z menších "záporáků". Je zkrátka arogantní, myslí si, že může mít cokoliv, se mu zamane, a na věci má svůj vlastní úhel pohledu, který nevnímá jako špatný. A právě proto není zdaleka tak zvrácený jako kupříkladu Courtney, která si moc dobře uvědomuje, co je špatně, ale je příliš zbabělá na to, aby dokázala unést pravdu. Totéž by se dalo říci o Zachovi, zatímco Tyler je ještě o třídu nechutnější a zvrácenější.

Takže... kdo z nich tedy zabil Hannu? Odpověď je zcela prostá - Hannah se zabila sama. Opravdu nelze říci, že ji někdo zabil, a to přesto, že jí ostatní psychicky mučili a ponižovali. I přesto, že jí pan Porter tak hroznou radu, aby na vše zapomněla (za to by zasloužil pěstí do obličeje!) a ignoroval její zcela očividné utrpení. Protože i přesto, že Katherine Langford o seriálu řekla: "Spousta seriálů a filmů se pokusila s těmito problémy vypořádat, ale často skončili u toho, že z toho udělali zápletku a ještě ji zromantizovali. Náš seriál se liší tím, že vše zobrazujeme velice autenticky a neochvějným způsobem." Protože ona neměla pravdu. Celý seriál je romantickou verzí sebevraždy, samé coby kdyby - jenže takhle to v reálu nefunguje. Pokud člověk chce odejít, pak opravdu odejde a ani sebevětší láska ho nedokáže zachránit. Hannah prohlásila, že by Clay zničila, a měla pravdu. Moje kamarádka má přítele, který trpí extrémně nízkým sebevědomím. Když mu oznámila, že se má sejít se svým bývalým, tak si stoupl do otevřeného okna ve třetím patře a ona ho musela přemlouvat, aby neskočil, a doslova ho tahala za triko zpátky - a tohle je realita. Láska takového člověka neuzdraví, ba naopak toho druhého zničí.

Vím, že jsem po většinu času seriál kritizovala, ale i přesto musím uznat, že je opravdu dobrý. Dané téma je origiálně zpracované, herci jsou dobře vybraní a soundtrack je naprosto úžasný. Hned dvě písničky jsem si oblíbila a musím je poslouchat neustále dokola. A pokud pominu veškerou romantiku kolem obou hlavních hrdinů, musím říct, že děj je opravdu zajímavý a zbytek celkem reálně vykreslený. Zpočátku jsem nechápala, na co bude druhá série, když vše důležité bylo již vyřčeno, jenže kazety daly do pohybu tolik věcí, že se druhé série opravdu nemohu dočkat. Podle rozhovorů s herci a tvůrci bude i nadále obsahovat flashbacky a ukáže nám události z kazet i očima ostatních postav, za což jsem opravdu šťastná. Musím říct, že třeba Jessicu jsem zpočátku nepochopila už proto, že údajně měla být hezčí než Hannah (stále úplně nesouhlasím, i když svým způsobem opravdu krásná je) a chovala se jako mrcha, ale nyní jsem opravdu zvědavá na její osud a fandím jí.
Vím, že moje hodnocení bylo poměrně dlouhé a obsáhlé, byť jsem pravděpodobně zapomněla tak polovinu toho, co jsem chtěla říct. Jenže o to právě jde. 13 Reasons Why vzbuzuje mnoho emocí a vyvolává bouřlivé diskuze - kdo je největší záporák, kdo měl co udělat jinak, kdo za smrt Hanny může... člověk ho zkrátka musí shlédnout a udělat si vlastní názor, ať už na samotný seriál nebo jeho námět. A právě proto bych seriál povinně promítala ve školách společně s následnou diskuzí. Protože tohle téma bohužel nikdy nepřestane být aktuální.

Na závěr bych ráda přidala odkaz na svoji neojoblíbenější scénu ze seriálu. V ní Clay konečně dává průchod svému vzteku, bolesti a frustraci a celé je to tak strašně krásně ironicky pojaté, že si ji nejde nezamilovat. A plně to vystihuje Justin, protože poté se seriál začně nést v poněkud jiném duchu a Clay začíná být skutečně odhodlaný... a to se mi sakra líbí. » HTTP://YOUTUBE.COM/

Thirteen

16. července 2017 v 15:18 | Lindsey
"Dnes je den D. Den, kdy Ivy Moxham uteče ze sklepa, kde byla uvězněna posledních 13 let. Dnes je den, kdy se vrátí do svého domova, ke své rodině, ke svému životu. Dnešek je jen začátek.
Thirteen zkoumá, jak posbírat střípky života, který byl žít jen napůl. Jak přežít jako rodina, když musíte čelit tomu největšímu tlaku. Jak znovu začít cítit, jak získat jistotu v nové zamilování se. Jde o psychologické drama o tom, komu můžete věřit, když nedokážete důvěřovat ani sami sobě. Ivy Moxham je mladá dívka. Je to žena. Je to kdokoliv, koho v ní chcete vidět."

K seriálu Thirteen jsem přišla úplnou náhodou, a to díky Jodie Comer, která se objevila v hlavní roli v The White Princess. Když jsem si poté procházela její filmografii, narazila jsem právě na Thirteen, o kterém jsem již v souvislosti s ní slyšela. Děj mě opravdu zaujal, a tak po skončení The White Princess a The Handmaid's Tale bylo jasné, nad čím budu trávit večery... tedy přesněji řečeno tři. Thirteen je totiž (bohužel) pětidílné britské drama, přičemž každý díl trvá hodinu. A jak se mi tahle britská jednohubka líbila?

Ačkoliv by to na první pohled člověk neřekl, právě to slovo "britská" je u tohoto seriálu klíčové. V dnešní době, kdy americké seriály jsou v popředí, je opravdu těžké se od některých očekávání odprostit. Musím se přiznat, že pro mě to obsahově příliš velký rozdíl nebyl, ale po přečtení jednoho komentáře mi došlo, že kdyby se jednalo o americké dílo, celý seriál by se ubíral úplně jiným směrem. Některé rozdíly však byly zcela očividné - sympaticky ponurá atmosféra, místy skvělé a místy naopak naprosto nesrozumitelné přízvuky (nyní už chápu jak mohl náš kanadský učitel vyletět na C1 zkouškách - Skotům je vážně nemožné rozumnět). Jiné však nebyly na první pohled až tak patrné, dokud o nich člověk nezačal přemýšlet. Z obsahové stránky se totiž jedná především o přirozeně plynoucí drama o lidských vztazích a o tom, jak se vyrovnat se ztrátami. Další únos tak hraje pouze vedlejší roli. Zároveň se také nedočkáme žádného milostného trojúhelníku, byť by se nejeden krásně rýsoval. Ano, kupříkladu ústřednímu trojúhelníku bych z celého srdce fandila, ale tady nejsme v Americe, a tak si hrdinové uvědomí, že nežijí v žádné pohádce a některé věci prostě patří minulosti. A tak se nedočkáme žádného překvapivého zvratu a ani nečekaného závěru, který by převrátil naruby vše, co jsme doposud znali. Pro většinu těchto věcí si seriálu opravdu vážím, protože v posledních letech působí jako závan svěžího vánku. Seriál je opravdu dobře zpracovaný, děj reálný, obsazení skvělé, přičemž Jodie Comer vede, ale... ale.

Možná jsem zblblá z amerických seriálu, ale opravdu mi tam chybí nějaké detailní vysvětlení minulosti. Seriál se vás místy snaží tahat nos a naznačit, že všechno bylo trochu jinak, jenže... jak jinak? Něco je vysvětleno, něco není naopak vůbec a my tak můžeme jen tápat. To, že tvůrci rozhodli vyhnout nějakým velkým zvratům by mi až tolik nevadilo, kdyby dokázali uspokojivě vysvětlit, proč tedy některé věci jsou ve skutečnosti jinak, než se je celou dobu snaží podat (viz například scéna z obchodního centra). Četla jsem i názor, že seriál nevysvětlí veškeré události, ale že my to vlastně ani vědět nepotřebujeme. Bohužel já však ano, a proto mi toto jediné, avšak výrazné ALE neumožnilo zařadit celý seriál mezi ty nejlepší, které jsem viděla.


Thirteen rozhodně působí jako svěží vánek mezi dnešními, místy až vyloženě přehnanými, seriály. Krásně vykresluje, co bylo po onom osudném "a žili šťastně až do smrti", tedy záchraně Ivy, kterou by to mělo teoreticky vše skončit. Jenže takhle to zkrátka v životě nefunguje. Návratem nic nekončí, ba naopak mnohé začíná a je třeba se s tím vyrovnat. Vesměs ponurá atmosféra seriálu pak krásně kontrastuje s živou písničkou v ukázce a člověk může úplně cítit tu ironii, která ze seriálu čiší. Můžu tak říci, že Thirteen je opravdu zajímavý a neobvyklý seriál, a pokud se dokážete smířit s tím, že ne na všechny své otázky se dočkáte odpovědi, pak je Thirteen pro vás tím pravým.
 
 

Reklama