Duben 2018

Red Sparrow Wallpaper

7. dubna 2018 v 21:28 | Lindsey |  Moje grafika
Konečně jsem po delší době vytvořila něco, co je primárně myšleno jako grafika a ne pouze jako doplněk ke článku. A po delší době - tím myslím pár měsíců až let. Vážně, sama jsem až překvapená, ale po celou dobu existence (a používání!) tohoto blogu jsem ničím do rubriky s grafikou nepřispěla. Ani jsem to původně v plánu neměla, ale když jsem pracovala na animaci k recenzi Rudé volavky, příjemně mě překvapilo, jak dobře ty barvy vypadají, a tak jsem se odhodlala k tvorbě wallpaperu.

Sice mi trvalo 2 dny tohle vytvořit (první pokus za nic nestál), ale nakonec jsem celkem spokojená. Barvy jsou úžasné a celkově se mi to líbí. Přišel mi ale trochu prázdný, a tak jsem zkoušela přidat ještě pár čtverečků na doladění, jenže už to bylo překombinované, proto jsem ho ponechala takto. Jediné, co mě opravdu mrzí, je horší kvalita fotek obličeje. Jedná se o screeny z videa, v lepší kvalitě jsem je totiž bohužel na internetu nenašla. Pevně doufám, že to moc nenarušuje celkový dojem a snad se vám líbí alespoň z poloviny tak jako mně :)

FULL VERSION » 1366x768


Rudá volavka

2. dubna 2018 v 17:33 | Lindsey |  Moje recenze
"Baletky, které musí předčasně ukončit svou kariéru, to nemají jednoduché. Celý svůj život do té chvíle věnovaly jen tanci a jejich příprava na skutečný život není dokonalá. Až na maximální sebekázeň a vůli dohnanou až do krajnosti. Bývalá primabalerína Dominika Jegorovová navíc žije v dnešním Rusku a se svou matkou čelí bezútěšné a nejisté budoucnosti. Díky tomu se stává snadnou kořistí ruské tajné zpravodajské služby a dostává se do jejího kurzu, v němž školí "volavky". Zde probíhá tvrdý výcvik, jehož cílem je naučit své "žákyně", aby v roli profesionálních svůdnic využívaly své tělo a mysl jako dokonalé zbraně. Po ukončení zvráceného a sadistického tréninku je Dominika jako nejnebezpečnější volavka nasazena na Nathaniela Nashe, důstojníka CIA, který řídí jednoho z nejdůležitějších špiónů v Rusku. Dominika s Nathanielem vede souboj silných vůlí plný špionských triků, nedůvěry, ale především vnitřně bojují s nevyhnutelnou vzájemnou touhou. Dokáže ji Nathaniel přesvědčit, že je právě on tou jedinou osobou, které může věřit?"

Když jsme během angličtiny řešili téma pracovních porad a ochoty mužů naslouchat názorům žen, dostali jsme se i na způsob, jakým obě pohlaví komunikují. Náš učitel tehdy řekl jednu krásnou věc, která, ať už jsme si to ochotni přiznat či nikoliv, nese v sobě hodně pravdy - muži komunikují, aby sdělili svůj názor, ženy proto, aby ho zjistili. A právě proto píšu i já tuto recenzi. Na Rudou volavku jsem se těšila z mnoha důvodů - zajímavý děj, působivý trailer... a ano, Jennifer Lawrence v mém netrpělivém očekávání sehrála svoji roli. Nakonec jsem však ke svému překvapení z kina odcházela bez jakýchkoliv pocitů. Žádná radost, zklamání, prostě nic. A to i přesto, že Rudá volavka je po řemeslné stránce zvládnutá naprosto výborně, obsahuje několik opravdu šokujících momentů a dokáže vám nahnat husí kůži. V této recenzi bych tedy ráda přišla na to, kde nastala chyba.

Rudá volavka disponuje velice zajímavým námětem a ukazuje všechny ty malé či větší bitvy mezi jednotlivými zeměmi jedinečným úhledem pohledu. Jak se i docela obyčejná a (relativně) nezajímavá holka dokáže dostat do středu dění a stává se loutkou mocných. Anebo jí snad byla vždy? Jak film ubíhá, dojde vám, že odpověď je tady zcela jasná. Protože kdykoliv se vymaníte ze stáda tupých oveček, vždy následuje trest, který vás srazí na kolena. Při scéně, kdy byla Dominika trestána za to, že se bránila spolužákovi, mi bylo opravdu úzko a toužila jsem se vrátit domů ke svému milujícímu snoubenci. Scén, které ve vás budou vzbuzovat tyto pocity, se ve filmu najde poměrně dost (především v první polovině), jenže nakonec bohužel vyzní úplně naprázdno, jelikož se vlastně nemáte o koho bát. To, že se z Dominiky stává ledová královna po "škole pro kurvy" (její slova), je pochopitelné, ale ona tak působí od samého začátku a vy si tak k ní nemáte šanci najít cestu. Protože křehkou baletku, která hned v úvodu brutálně zmlátí hůlkou dva lidi, je opravdu těžké pochopit. Na jednu stranu je tu žena, která se stará o nemocnou matku a žije baletem, a na druhou stranu se dokáže poměrně rychle vyrovnat se znásilněním, smrtí a zcela zásadním obratem v jejím životě. A tak atmosféra tajemna, která jí po celý film obklopuje, a má napomoci i k "šokujícímu" závěru, vyznívá zcela prázdně. Což je velká škoda. Protože jestli něčím Jennifer Lawrence oplývá, pak je to charisma, a díky absenci jakéhokoliv náznaku charakteru jej nemá šanci posunout na vyšší úroveň. Ostatní postavy jsou pak víceménně fajn a herci odvádějí kvalitní práci, ale to je asi tak vše. Každý si tu hrabe na vlastním písečku, odehraje svoji povinnou část a tím vše končí. O nějakých hlubších pohnutkách nebo vzájemných interakcích se mluvit bohužel nedá.
To, co Volavka postrádá u postav, to bohatě vynahrazuje po stránce řemeslné. Jak jsem již výše zmínila, scény jsou opravdu kvalitně natočené a ponurá atmosféra z nich doslova dýchá. Postupem filmu však těchto scén znatelně ubývá a projevuje se pokulhávající logika, která vyvrcholí těžko uvěřitelným finále. Čímž se opět dostáváme k nedostatkům filmu. V jedné recenzi jsem četla názor, že jediné štěstí Dominiky je, že její soupeři jsou tak hloupí. S čímž musím souhlasit a znovu odkázat na problém s nepříliš propracovanými postavami, který naprosto potápí veškeré přednosti filmu.

Ačkoliv to tak nevypadá, celkově bych řekla, že Rudá volavka představuje kvalitně odvedenou práci. Úžasné kulisy, kostýmy a mrazivě upřímné scény dokreslují skvěle vykonstruovanou představu světa, ve kterém jste pouze loutkou mocných. Tísnivá atmosféra ze snímku jen dýchá, avšak to vše se nakonec nemilosrdně roztříští o ledovou stěnu obklopující Dominiku. Přidejte i poněkud naivní závěr, který bohužel nedokáže patřičně vyznít, a máte kvalitně odvedený film, který dokáže zaujmout, avšak i přesto však budete odcházet z kina bez jakéhokoliv hlubšího zážitku. Bohužel.

• KNIŽNÍ PŘEDLOHA » Jason Matthews • Rudá volavka
• TRAILERY » OFFICIAL TRAILER

Red Sparrow by SeyHL