Srpen 2017

13 Reasons Why

19. srpna 2017 v 20:34 | Lindsey |  Sleduji
"Teenager Clay Jensen se jednoho dne vrátí domů ze školy a na zápraží najde záhadnou krabici, na které je napsané jeho jméno. Uvnitř krabice objeví několik audiokazet, jež nahrála Hannah Bakerová, jeho spolužačka a tajná láska, která před dvěma týdny tragicky spáchala sebevraždu. Na nahrávkách Hannah odkrývá emocionální deník popisující třináct důvodů, kvůli kterým se rozhodla ukončit svůj život. Skrz dvojité vyprávění Hannah a Claye Thirteen Reasons Why ukazuje složitý a srdcervoucí příběh zmatku a zoufalství, které diváka hluboce ovlivní."

O 13 Reason Why jsem slyšela již několikrát, ale vždy jsem si myslela, že se jedná o seriálovou podobu 10 důvodů proč tě nenávidím (mimochodem ta také existuje). Seriál mi však naskakoval v nabídce vždy, když jsem si hledala zajímavosti k Thirteen (viz předchozí článek), a tak mi zvědavost jednou nedala a konečně jsem zjistila, o čem seriál skutečně je. Děj mě zaujal, a tak jsem plná očekávání díky vysokému hodnocení a doporučení sestry pustila do sledování. A jak se mi seriál tedy líbil?

Musím říct, že z prvních dvou epizod jsem byla absolutně nadšená. Herci, prostředí, způsob prolínání flashbacků a současnosti, to vše nemělo chybu. Toužila jsem vědět víc a vroucně si přála, abych měla čas shlédnout seriál bez přestávky celý. Bohužel během třetí epizody přišlo rozčarování a ačkoliv si seriál po celou dobu udržel svoji kvalitu a některé následující epizody můj názor vylepšily, i přesto se počáteční nadšení nevrátilo. Jde totiž o to, že opravdu jsem nedokázala s Hannou soucítit. Nestydím se přiznat, že naprostá většina jejích problémů byla opravdu malicherných. Jak jsem již mnohokrát četla, mnoho lidí by dokázalo namítnout, že nejsem teenager a nechápu jejich pocity. Mohu jen souhlasit, pokud nedodáte psychicky labilní teenager. Letos jsem oslavila 24. narozeniny, takže si nemyslím, že bych do teenagera měla nějak daleko. Také jsem si prošla šikanou a trpěla psychickými problémy. Seriál mě tak utvrdil v mém předchozím názoru na sebevraždu - jedná se o únik pro ty, kteří nezvládají vyřešit své problémy, a pak také, a to především, o vrchol sobectví. Musím tedy souhlasit s jedním Clayovým výrokem: "Every drama has to be your drama or it doesn't count. Somehow this is all about you." Ano, Hannah si opravdu mnoho věcí až příliš osobně. Přitom bych našla hned několik postav, které by si zasloužili mnohem více soucitu než ona - kupříkladu Justin, a to i přes některá jeho opovrženíhodná rozhodnutí. Na rozdíl od jiných, u něj věřím, že je ve skrytu duše dobrým člověkem, který jen, stejně jako Alex, prostě klopýtl a chce své chyby napravit. Toto se však nedá říci o několika dalších - Courtney, Tylerovi, Bryceovi a Zachovi. Vím, že toto pořadí může někomu připadat zvláštní, ale Bryce opravdu vnímám jako jednoho z menších "záporáků". Je zkrátka arogantní, myslí si, že může mít cokoliv, se mu zamane, a na věci má svůj vlastní úhel pohledu, který nevnímá jako špatný. A právě proto není zdaleka tak zvrácený jako kupříkladu Courtney, která si moc dobře uvědomuje, co je špatně, ale je příliš zbabělá na to, aby dokázala unést pravdu. Totéž by se dalo říci o Zachovi, zatímco Tyler je ještě o třídu nechutnější a zvrácenější.

Takže... kdo z nich tedy zabil Hannu? Odpověď je zcela prostá - Hannah se zabila sama. Opravdu nelze říci, že ji někdo zabil, a to přesto, že jí ostatní psychicky mučili a ponižovali. I přesto, že jí pan Porter tak hroznou radu, aby na vše zapomněla (za to by zasloužil pěstí do obličeje!) a ignoroval její zcela očividné utrpení. Protože i přesto, že Katherine Langford o seriálu řekla: "Spousta seriálů a filmů se pokusila s těmito problémy vypořádat, ale často skončili u toho, že z toho udělali zápletku a ještě ji zromantizovali. Náš seriál se liší tím, že vše zobrazujeme velice autenticky a neochvějným způsobem." Protože ona neměla pravdu. Celý seriál je romantickou verzí sebevraždy, samé coby kdyby - jenže takhle to v reálu nefunguje. Pokud člověk chce odejít, pak opravdu odejde a ani sebevětší láska ho nedokáže zachránit. Hannah prohlásila, že by Clay zničila, a měla pravdu. Moje kamarádka má přítele, který trpí extrémně nízkým sebevědomím. Když mu oznámila, že se má sejít se svým bývalým, tak si stoupl do otevřeného okna ve třetím patře a ona ho musela přemlouvat, aby neskočil, a doslova ho tahala za triko zpátky - a tohle je realita. Láska takového člověka neuzdraví, ba naopak toho druhého zničí.

Vím, že jsem po většinu času seriál kritizovala, ale i přesto musím uznat, že je opravdu dobrý. Dané téma je origiálně zpracované, herci jsou dobře vybraní a soundtrack je naprosto úžasný. Hned dvě písničky jsem si oblíbila a musím je poslouchat neustále dokola. A pokud pominu veškerou romantiku kolem obou hlavních hrdinů, musím říct, že děj je opravdu zajímavý a zbytek celkem reálně vykreslený. Zpočátku jsem nechápala, na co bude druhá série, když vše důležité bylo již vyřčeno, jenže kazety daly do pohybu tolik věcí, že se druhé série opravdu nemohu dočkat. Podle rozhovorů s herci a tvůrci bude i nadále obsahovat flashbacky a ukáže nám události z kazet i očima ostatních postav, za což jsem opravdu šťastná. Musím říct, že třeba Jessicu jsem zpočátku nepochopila už proto, že údajně měla být hezčí než Hannah (stále úplně nesouhlasím, i když svým způsobem opravdu krásná je) a chovala se jako mrcha, ale nyní jsem opravdu zvědavá na její osud a fandím jí.
Vím, že moje hodnocení bylo poměrně dlouhé a obsáhlé, byť jsem pravděpodobně zapomněla tak polovinu toho, co jsem chtěla říct. Jenže o to právě jde. 13 Reasons Why vzbuzuje mnoho emocí a vyvolává bouřlivé diskuze - kdo je největší záporák, kdo měl co udělat jinak, kdo za smrt Hanny může... člověk ho zkrátka musí shlédnout a udělat si vlastní názor, ať už na samotný seriál nebo jeho námět. A právě proto bych seriál povinně promítala ve školách společně s následnou diskuzí. Protože tohle téma bohužel nikdy nepřestane být aktuální.

Na závěr bych ráda přidala odkaz na svoji neojoblíbenější scénu ze seriálu. V ní Clay konečně dává průchod svému vzteku, bolesti a frustraci a celé je to tak strašně krásně ironicky pojaté, že si ji nejde nezamilovat. A plně to vystihuje Justin, protože poté se seriál začně nést v poněkud jiném duchu a Clay začíná být skutečně odhodlaný... a to se mi sakra líbí. » HTTP://YOUTUBE.COM/


Téma týdne: Kdybych tak mohla změnit svůj život

5. srpna 2017 v 22:11 | Lindsey |  Píšu na téma...
S mojí četností návštěv blogu se většinou k tématu týdne nikterak nevyjadřuji, maximálně pobaveně zavrtím hlavou při představě, co všechno jsou lidé schopni vymyslet. Tentokrát mne však název zaujal a přiměl mě se zamyslet. Co bych tak asi mohla chtít na svém životě změnit?

Před pár lety bych dokázala sepsat několikastránkový seznam. Před dvěma lety by se ten seznam ztenčil a před rokem by vyšel asi tak na stránku. A dnes? Dnes by to bylo pár řádek. Jenže narozdíl od předchozích let, nyní by nebyl plný vzteku z nenaplněných přání, ale spíše by obsahoval několik plánů do budoucna. Tak kupříkladu svatbu, rodinu, zvíře, vlastní knihu... jediné, co bych si asi opravdu přála změnit, je mít více času na své koníčky, které mimo jiné zahrnují i blog. Nicméně se tím až tak netrápím, časem se to nějak usadí a celkově zlepší. Dobře si pamatuji, jak jsem před několika měsíci smutnila, že se nikam nepodívám, neseženu dobrou práci, slušné bydlení... nyní mám zajímavou a dobře placenou práci, druhý měsíc bydlím s přítelem, častěji jezdíme na výlety a na příští měsíce máme naplánované hned tři zájezdy. Takže... nevěšte hlavu. Bohužel/bohudík má člověk v povaze být věčně nespokojený a chtít stále víc a víc. Někdy je to na škodu, ale není to právě to, co nás pohání jít dál a pracovat na sobě? I přesto si však myslím, že by se měl jednou za čas každý dokázat zastavit a uvědomit si, co všechno má a že je v podstatě šťastný. Není vůbec na škodu chtít víc, ale také je třeba dovolit si polevit a být prostě spokojený. Takže... do toho.