Thirteen

16. července 2017 v 15:18 | Lindsey |  Sleduji
"Dnes je den D. Den, kdy Ivy Moxham uteče ze sklepa, kde byla uvězněna posledních 13 let. Dnes je den, kdy se vrátí do svého domova, ke své rodině, ke svému životu. Dnešek je jen začátek.
Thirteen zkoumá, jak posbírat střípky života, který byl žít jen napůl. Jak přežít jako rodina, když musíte čelit tomu největšímu tlaku. Jak znovu začít cítit, jak získat jistotu v nové zamilování se. Jde o psychologické drama o tom, komu můžete věřit, když nedokážete důvěřovat ani sami sobě. Ivy Moxham je mladá dívka. Je to žena. Je to kdokoliv, koho v ní chcete vidět."

K seriálu Thirteen jsem přišla úplnou náhodou, a to díky Jodie Comer, která se objevila v hlavní roli v The White Princess. Když jsem si poté procházela její filmografii, narazila jsem právě na Thirteen, o kterém jsem již v souvislosti s ní slyšela. Děj mě opravdu zaujal, a tak po skončení The White Princess a The Handmaid's Tale bylo jasné, nad čím budu trávit večery... tedy přesněji řečeno tři. Thirteen je totiž (bohužel) pětidílné britské drama, přičemž každý díl trvá hodinu. A jak se mi tahle britská jednohubka líbila?

Ačkoliv by to na první pohled člověk neřekl, právě to slovo "britská" je u tohoto seriálu klíčové. V dnešní době, kdy americké seriály jsou v popředí, je opravdu těžké se od některých očekávání odprostit. Musím se přiznat, že pro mě to obsahově příliš velký rozdíl nebyl, ale po přečtení jednoho komentáře mi došlo, že kdyby se jednalo o americké dílo, celý seriál by se ubíral úplně jiným směrem. Některé rozdíly však byly zcela očividné - sympaticky ponurá atmosféra, místy skvělé a místy naopak naprosto nesrozumitelné přízvuky (nyní už chápu jak mohl náš kanadský učitel vyletět na C1 zkouškách - Skotům je vážně nemožné rozumnět). Jiné však nebyly na první pohled až tak patrné, dokud o nich člověk nezačal přemýšlet. Z obsahové stránky se totiž jedná především o přirozeně plynoucí drama o lidských vztazích a o tom, jak se vyrovnat se ztrátami. Další únos tak hraje pouze vedlejší roli. Zároveň se také nedočkáme žádného milostného trojúhelníku, byť by se nejeden krásně rýsoval. Ano, kupříkladu ústřednímu trojúhelníku bych z celého srdce fandila, ale tady nejsme v Americe, a tak si hrdinové uvědomí, že nežijí v žádné pohádce a některé věci prostě patří minulosti. A tak se nedočkáme žádného překvapivého zvratu a ani nečekaného závěru, který by převrátil naruby vše, co jsme doposud znali. Pro většinu těchto věcí si seriálu opravdu vážím, protože v posledních letech působí jako závan svěžího vánku. Seriál je opravdu dobře zpracovaný, děj reálný, obsazení skvělé, přičemž Jodie Comer vede, ale... ale.

Možná jsem zblblá z amerických seriálu, ale opravdu mi tam chybí nějaké detailní vysvětlení minulosti. Seriál se vás místy snaží tahat nos a naznačit, že všechno bylo trochu jinak, jenže... jak jinak? Něco je vysvětleno, něco není naopak vůbec a my tak můžeme jen tápat. To, že tvůrci rozhodli vyhnout nějakým velkým zvratům by mi až tolik nevadilo, kdyby dokázali uspokojivě vysvětlit, proč tedy některé věci jsou ve skutečnosti jinak, než se je celou dobu snaží podat (viz například scéna z obchodního centra). Četla jsem i názor, že seriál nevysvětlí veškeré události, ale že my to vlastně ani vědět nepotřebujeme. Bohužel já však ano, a proto mi toto jediné, avšak výrazné ALE neumožnilo zařadit celý seriál mezi ty nejlepší, které jsem viděla.


Thirteen rozhodně působí jako svěží vánek mezi dnešními, místy až vyloženě přehnanými, seriály. Krásně vykresluje, co bylo po onom osudném "a žili šťastně až do smrti", tedy záchraně Ivy, kterou by to mělo teoreticky vše skončit. Jenže takhle to zkrátka v životě nefunguje. Návratem nic nekončí, ba naopak mnohé začíná a je třeba se s tím vyrovnat. Vesměs ponurá atmosféra seriálu pak krásně kontrastuje s živou písničkou v ukázce a člověk může úplně cítit tu ironii, která ze seriálu čiší. Můžu tak říci, že Thirteen je opravdu zajímavý a neobvyklý seriál, a pokud se dokážete smířit s tím, že ne na všechny své otázky se dočkáte odpovědi, pak je Thirteen pro vás tím pravým.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama