Červenec 2017

Thirteen

16. července 2017 v 15:18 | Lindsey |  Sleduji
"Dnes je den D. Den, kdy Ivy Moxham uteče ze sklepa, kde byla uvězněna posledních 13 let. Dnes je den, kdy se vrátí do svého domova, ke své rodině, ke svému životu. Dnešek je jen začátek.
Thirteen zkoumá, jak posbírat střípky života, který byl žít jen napůl. Jak přežít jako rodina, když musíte čelit tomu největšímu tlaku. Jak znovu začít cítit, jak získat jistotu v nové zamilování se. Jde o psychologické drama o tom, komu můžete věřit, když nedokážete důvěřovat ani sami sobě. Ivy Moxham je mladá dívka. Je to žena. Je to kdokoliv, koho v ní chcete vidět."

K seriálu Thirteen jsem přišla úplnou náhodou, a to díky Jodie Comer, která se objevila v hlavní roli v The White Princess. Když jsem si poté procházela její filmografii, narazila jsem právě na Thirteen, o kterém jsem již v souvislosti s ní slyšela. Děj mě opravdu zaujal, a tak po skončení The White Princess a The Handmaid's Tale bylo jasné, nad čím budu trávit večery... tedy přesněji řečeno tři. Thirteen je totiž (bohužel) pětidílné britské drama, přičemž každý díl trvá hodinu. A jak se mi tahle britská jednohubka líbila?

Ačkoliv by to na první pohled člověk neřekl, právě to slovo "britská" je u tohoto seriálu klíčové. V dnešní době, kdy americké seriály jsou v popředí, je opravdu těžké se od některých očekávání odprostit. Musím se přiznat, že pro mě to obsahově příliš velký rozdíl nebyl, ale po přečtení jednoho komentáře mi došlo, že kdyby se jednalo o americké dílo, celý seriál by se ubíral úplně jiným směrem. Některé rozdíly však byly zcela očividné - sympaticky ponurá atmosféra, místy skvělé a místy naopak naprosto nesrozumitelné přízvuky (nyní už chápu jak mohl náš kanadský učitel vyletět na C1 zkouškách - Skotům je vážně nemožné rozumnět). Jiné však nebyly na první pohled až tak patrné, dokud o nich člověk nezačal přemýšlet. Z obsahové stránky se totiž jedná především o přirozeně plynoucí drama o lidských vztazích a o tom, jak se vyrovnat se ztrátami. Další únos tak hraje pouze vedlejší roli. Zároveň se také nedočkáme žádného milostného trojúhelníku, byť by se nejeden krásně rýsoval. Ano, kupříkladu ústřednímu trojúhelníku bych z celého srdce fandila, ale tady nejsme v Americe, a tak si hrdinové uvědomí, že nežijí v žádné pohádce a některé věci prostě patří minulosti. A tak se nedočkáme žádného překvapivého zvratu a ani nečekaného závěru, který by převrátil naruby vše, co jsme doposud znali. Pro většinu těchto věcí si seriálu opravdu vážím, protože v posledních letech působí jako závan svěžího vánku. Seriál je opravdu dobře zpracovaný, děj reálný, obsazení skvělé, přičemž Jodie Comer vede, ale... ale.

Možná jsem zblblá z amerických seriálu, ale opravdu mi tam chybí nějaké detailní vysvětlení minulosti. Seriál se vás místy snaží tahat nos a naznačit, že všechno bylo trochu jinak, jenže... jak jinak? Něco je vysvětleno, něco není naopak vůbec a my tak můžeme jen tápat. To, že tvůrci rozhodli vyhnout nějakým velkým zvratům by mi až tolik nevadilo, kdyby dokázali uspokojivě vysvětlit, proč tedy některé věci jsou ve skutečnosti jinak, než se je celou dobu snaží podat (viz například scéna z obchodního centra). Četla jsem i názor, že seriál nevysvětlí veškeré události, ale že my to vlastně ani vědět nepotřebujeme. Bohužel já však ano, a proto mi toto jediné, avšak výrazné ALE neumožnilo zařadit celý seriál mezi ty nejlepší, které jsem viděla.


Thirteen rozhodně působí jako svěží vánek mezi dnešními, místy až vyloženě přehnanými, seriály. Krásně vykresluje, co bylo po onom osudném "a žili šťastně až do smrti", tedy záchraně Ivy, kterou by to mělo teoreticky vše skončit. Jenže takhle to zkrátka v životě nefunguje. Návratem nic nekončí, ba naopak mnohé začíná a je třeba se s tím vyrovnat. Vesměs ponurá atmosféra seriálu pak krásně kontrastuje s živou písničkou v ukázce a člověk může úplně cítit tu ironii, která ze seriálu čiší. Můžu tak říci, že Thirteen je opravdu zajímavý a neobvyklý seriál, a pokud se dokážete smířit s tím, že ne na všechny své otázky se dočkáte odpovědi, pak je Thirteen pro vás tím pravým.

Rick Riordan » The Demigod Files [Složky polobohů]

15. července 2017 v 15:25 | Lindsey |  (Zatím) u nás nevyšlo

"Jak si poradíte při setkání s Medúzou na mezistátní v New Jersey? Jaký je nejlepší způsob, jak sejmout minotaura? Staňte se expertem na vše týkající se Percyho světa s tímto průvodcem k sérii Percy Jackson a Olympané, který musíte mít. Navíc obsahuje rozhovory, hádanky, hry a originální povídky od Ricka Riodarna."
- amazon.com

DATUM VYDÁNÍ » 10. 2. 2009 [USA]

Složky polobohů jsou doprovodnou knihou k sérii Percy Jackson a Olympané. Byla vydána 10. února 2009 a následuje tak po Bitvě o labyrint. Obsahuje tři povídky, které se odehrávají z pohledu Percyho Jacksona - Percy Jackson a ukradený vůz, Percy Jackson a bronzový drak a Percy Jackson a Hádův meč. 7. ledna 2010 vyšla další verze knihy, která se shodovala s filmem: tato verze měla jinou obálku, na které se objevil Logan Lerman, představitel Percyho Jacksona, držící Mistrovský blesk a sedící na římse. Kniha také obsahuje osm stránek fotografií z filmu.

OBSAH

• dopis z Tábora polokrevných
• Percy Jackson a ukradený vůz
• Percy Jackson a bronzový drak
• rozhovor s Connorem a Travisem Stollovými, syny Herma
• rozhovor s Clarisse La Rue, dcerou Árese,
• rozhovor s Annabeth Chase, dcerou Athény
• rozhovor s Groverem Underwoodem, satyrem,
• rozhovor s Percy Jacksonem, synem Poseidóna
• mapa Tábora polokrevných
• táborový kufr Annabeth Chase
• Percy Jackson a Hádův meč
• olympská křížovka
• olympské skládání slov
• dvanáct olympských bohů +2
• odpovědi k hádánkám
• ukázka z Posledního z bohů

PERCY JACKSON A UKRADENÝ VŮZ

Percy Jackson a ukradený vůz je první povídkou ve Složkách polobohů. Percy je ve škole, když uslyší divné zvuky a venku zahlédne Clarisse La Rue. Na Clarisse zaútočili ptáci střílející šípy. Percy se omluví z hodiny a běží ven na pomoc Clarisse a také, aby zjisti., co tam dělá. Clarisse je překvapená a není moc ráda, že ho vidí. Poté, co společně porazí ptáky, Clarisse neochotně souhlasí, že poví Percymu, proč není v Táboře polokrených. Clarisse přizná, že měla hlídat Áresův válečný vůz a měla ho do západu slunce dostat do Áresova chrámu. Nicméně její nesmrtelní bratři, Deimos a Fobos (bohové hrůzy a strachu), vůz ukradli. Fobos se přijde posmívat Clarisse a přitom jim naznačí, kde by mohli vůz najít. Percy a Clarisse se společně musí vydat do Staten Island Zoo, aby našli vůz. Cestou narazí na Deimose jedoucího na mořském hadovi. Percy s Clarisse rychle přemůžou jak boha, tak i mořskou nestvůru, a pokračují v cestě. V zoo najdou vůz a opět čelí oběma bohům. Fobos a Deimos ukážou Percymu a Clarisse jejich nejhorší obavy. Nicméně překonáním iluzí Percy s Clarisse oba bohy snadno porazí. Ukáže se totiž, že bez jejich schopností hrůzy a strachu jsou Fobos a Deimos v bitvě extrémně slabí. Konečně, když západ slunce začíná blednout, Percy a Clarisse přináší vůz do Áresova chrámu na Interpidu, letadlové lodi. Percy slibuje Clarisse, že nikomu nepoví o jejím strachu. Také jí poví, že ve vizi, kterou mu Fobos ukázal - toho, čeho se nejvíc bojí - byla Clarisse po jeho boku jako jedna z jeho přátel.

PERCY JACKSON A BRONZOVÝ DRAK

Percy Jackson a Charles Beckendorf jsou ve stejném týmu v boji o vlajku a dva sruby bohů války, Athény a Árese, a srub Athény jsou v týmu druhém. Beckendorf, syn Héfaista, vede poněkud trapný rozhovor o holkách, jelikož je tři roky ne až tak tajně zamilovaný do Sileny Beauregard, a myslí si, že by měl Percy pozvat Annabeth na ohňostroj. Vyrazí do lesa a narazí na obrovské mraveniště. Silena s Annabeth zajmou Percyho, zatímco Beckendorf vrazí přímo do roje mravenců, když se snaží získat zpět obrovskou bronzovou dračí hlavu. Ihned je však kousnut do nohy a na obličeji má plivanec kyseliny. Percy, Annabeth a Silena se ho snaží zachránit, ale potřebují pomoc, a tak sebou vezmou kovovou hlavu a snaží se najít zbytek těla bronzového draka, který chránil tábor před nestvůrami ještě před Thaliinou borovicí. Nakonec monstrum (robotického draka bez křídel) uvedou do pohybu a vydají se na pomoc Beckendorfovi. Drak silným výbuchem otevírá mraveniště a všichni mravenci na něj zaútočí. Mezitím Percy, Annabeth a Silena vtrhnou do mraveniště pomocí tunelů a místností plných zbraní, brnění, šperků a všeljakých jiných kouzelných předmětů a osvobodí Beckendorfa. Když se dostanou ven a začnou utíkat, Beckendorf zachrání draka před roztrháním na kusy tisícem mravenců pomocí aktivování jeho nejvyššího obranného systému, který způsobí výstřely oblouků modré elektřiny z celého drakova těla. Poté, co drak zažene zbývající mravence do mraveniště, zpozoruje polobohy a rozzuřeně zamíří k nim. Percy rozptyluje draka, dokud se Beckendorfovi nepovede skočit na drakova záda a dočasně ho deaktivovat. Sileně se hodně uleví, že je Beckendorf naživu, a když ji Beckendorf pozve na ohňostroj, ráda pozvání přijímá. Když se vrátí do tábora, ukáže se, že boj o vlajku ještě neskončil a Annabeth je zajme. Percy a Beckendorf protestují, ale neposlechnou a chystají se zpět do hry. Předtím, než se Annabeth vrátí zpět do první linie, aby bojovala za svůj tým, pozve Percyho na ohňostroj k čtvrtému červenci, největší randící akci léta v Táboře polokrevných, ale rychle odchází dřív, než Percy stačí odpovědět. Percy a Beckendorf sdílejí několik řádek o dívkách a je odhaleno, že dívky vyhráli hru před tím, než příběh skončil.

PERCY JACKSON A HÁDŮV MEČ

Ke Světovému dni knihy a autorských práv v roce 2009 napsal Riodarn povídku jménem Percy Jackson a Hádův meč, která se odehrává mezi Bitvou o labyrint a Posledním z bohů. Persefona podvodem dostala všechny tři děti Velké trojky do podsvětí, aby získali zpět nový Hádův meč od polobožského špeha, který meč ukradl. Problémem je, že uvnitř jsou Hádovy klíče, které umožňují komukoliv vstoupit nebo odejít z podsvětí. Persefona jim dává kouzelný karafiát, aby dokázali vystopovat polokrevného. Když všechny okvětní lístky opadají, znamená to, že se meč dostal ven z podsvětí. Percy, Nico a Thalia musí získat meč zpět před tím, než vyprší čas. Thalia nejprve odmítá pomoci, protože kování zbraní je nelegální. Všichni ostatní bohové, především Zeus, o tom musí nejprve vědět a souhlasit s jejich výrobou. Vytvoření nové zbraně (a symbolu) zničí rovnováhu mezi silami bohů. Ale díky nebezpečí, které sebou zbraň přináší, a sice osvobození duší z podsvětí, si Thalia uvědomí, že musí pomoct chytit zloděje. Zloděje chytí po výslechu Sysifa, poté bojují a zabíjí skupinu zlých duchů nemoci, překročí Léthé, řeku zapomnění, a pohádají se s Melinoe, bohyní duchů. Jak předpokládali, polobožským zlodějem je Ethan Nakamura. Všechny okvětní lístky karafiátu však opadají, jelikož Ethan povolal Titána Iapéthose a chystá se utéct přes Melinoeynu jeskyni.
Když Percy bojuje s Iapéthem, hodí ho do řeky Léthé a Titán ztrácí všechny vzpomínky. Přestože Percy také spadne do řeky, díky svým schopnostem syna Poseidóna zůstává suchý. Percy řekne Iapéthovi, že jeho kamarád Bob. Iapéthos mu uvěří a je nyní neškodný. Když se s mečem vrátí k Hádovi a Persefoně, něco se pokazí. Hádes je velmi nespokojený s vytvořením meče. Naštvaně odchází a vyhrožuje Persefoně, pokud se ho ještě někdy pokusí neuposlechnout. Polobohové později zjistí, že Persefona si objednala meč proti Hádovým rozkazům, aby vyrovnala síly Velké trojky, a obelhala je. Percy a Thalia se vrací do světa nad nimi, ale Nico zůstává, aby našel Iapéthovi v podsvětí práci a sám pracoval se svým otcem, Hádem.

DALŠÍ OBÁLKY KNIHY


ŠANCE NA VYDÁNÍ [?] » Bohužel jsem se tentokrát odpovědi od nakladatelství Baronet nedočkala, avšak před několika měsíci mi odepsali, že The Demigod Files vydat. Od té doby se o vydání této knihy nikde nemluvilo, a tak předpokládám, že bohužel ke změně nedošlo. Nicméně tato série patří dodnes mezi jednu z nejoblíbenějších, proto pevně doufám, že bychom se časem její české verze mohli dočkat.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
• ZDROJ » http://riordan.wikia.com/ + MŮJ PŘEKLAD