Leden 2017

Resident Evil: Poslední kapitola

29. ledna 2017 v 1:22 | Lindsey |  Moje recenze
"Film přímo navazuje na události snímku Resident Evil: Odveta. Alice (Milla Jovovich) jako jediná přežije klíčový střet s nemrtvými, který měl rozhodnout o osudu lidstva. Nyní se Alice musí vrátit tam, kde celá katastrofa začala - do podzemního komplexu Hive v Raccoon City, kde společnost Umbrella Corporation hromadí své síly a chystá finální útok proti posledním hrstkám lidí, kterým se apokalypsu dosud podařilo přežít."

Na začátek bych pronesla jednu poznámku, která vám dá celkem jasnou představu, v jakém duchu se ponese následující recenze... miluju zombíky. Vlastně apokalypsy celkově. Jenže... zombíci jsou prostě srdcová záležitost. A přes ně jsem jsem se dostala k sérii Resident Evil. Ano, vím, že je to logické, já ovšem teprve před pár měsíci zjistila, o čem přesně Resident Evil je. Do té doby jsem viděla pouze několik scén a na obecné úrovni věděla něco o příšerách. Když jsem později zjistila, že se jedná o zombíky, tak jsem s přítelem shlédla celou sérii a byla naprosto nadšená, především z prvního dílu. Víte, existuje mnoho "kvalitnějších" filmů a seriálů se zombie tématikou, jenž často se objevuje jistý nešvar a sice... dobře, máme zombie, svět je v háji, lidstvo téměř zemřelo, jenže... odkud se přesně ta nákaza vzala? A právě tuto otázku není ve většině případů bohužel možné zodpovědět. A právě proto mi tak učaroval Resident Evil. Čert vem řazení filmu do béčkové kategorie... mně se prostě líbí a basta! Právě proto jsem se tak moc těšila na poslední díl. Poslední dva týdny jsem mezi učením pravidelně trávila na stránkách Cinestaru a netrpělivě vyhlížela premiéru. V úterý jsem se konečně dočkala a plná nadšení a eufórie ze splněné zkoušky vyrazila. A... vůbec jsem nebyla zklamaná.

Většinou mám ve zvyku u filmů, které se mi opravdu líbily začínat nevýhodamí, a tak to tedy dodržím i nyní. No... vím, že Resident Evil mívá ve zvyku začínat o hodný kus dál, než kde skončil předchozí díl, ale přeci jen po vyostřeném konci předchozího dílu mne začátek opravdu zklamal. Alice se probírá uprostřed trosek bývalého Washingtonu, D. C. a opět zcela sama. Co se stalo s jejími přáteli a "dcerou" je pouze zlehka naznačeno a zbytek nám nezbývá než si domyslet. Zrovna u té zápletky s dítětem jsem si úplně nebyla jistá a doufala jsem, že ji tvůrci správně využijí v následujících dílech, jenže bohužel. Stejně tak i bratr Claire. Nevím, ale i když bratra delší dobu nevidíte, stejně by vás jeho smrt určitým způsobem ovlivnila. Jenže... tady nic. Další výtku berte jako poznámku pod čarou, jelikož to ani tak nelze brát jako nevýhodu filmu, ale jako spíš moji blbost... nebo spíš neschopnost zapamatovat si obličeje. Díky tomu jsem občas tápala mezi postavami a určite wow momenty pro mě správně nevyzněly. Nicméně tím bych svoji kritiku zakončila a vrhla se na to hlavní - na výhody.

Přiznávám, že původně jsem měla na seznamu nevýhod i klasické klišé ohledně identity zrádců - vždy "ten největší klaďas/sympaťák". Nicméně Alice tohle naprosto zabila.

"Jak jsi věděla, že jsem to já?"
"Jsi naživu."

Ano, tato hláška mě dokáže pobavit i dnes. Byla krásně vystižena podstata bezpočty filmů a zároveň se tak povedlo zachránit jedno obrovské ALE a přeměnit ho v jednu z nejvtipnějších (pravděpodobně asi i jedinou) scén. Ale hlavní věcí, kterou bych opravdu vyzdvihla, je podobnost mezi první dílem Residenta a Poslední kapitolou, a to jak stylem, tak i propojením děje. Ačkoliv někomu může připadat návrat Alice do Úlu jako klišé, v rámci děje se jedná o logický krok a pěkné a důstojné zakončení celé série. Dočkáte se opět kvalitních lekaček, ponuré atmosféry a bezpočtu scény ve stylu: "Proč tam sakra lezeš, vždyť tam něco číhá." Upřímně přiznávám, že jsem půlku filmu strávila přilepená na přítele (dle jeho názoru třičtvrtě) a byla napnutá jak kšandy. Pokud by na mě některý z těch posměváčků za námi (ten smích vážně nešel přeslechnout) v tu chvíli bafl, asi bych regulérně zařvala a s brekem utekla ze sálu. Naštěstí se tak nestalo a mohla jsem si vychutnat "klidnější" části filmu. Nechci moc spoilerovat (a zatěžovat ruce), ale závěr se opravdu povedl. Odhalení celého zrůdného obsahu původu apokalypsy bylo opravdu skvělé a zároveň i výborně vysvětlilo jistou scénu z prvního dílu, která mi dodnes neseděla. Bohužel mi tak trochu nezapadalo do konceptu chování Rudé královny v předchozím díle. Ano, svým způsobem bylo logické, ale ten zvrat byl trochu... zvláštní. Nicméně změna v Poslední kapitole je dobře vysvětlena a to je hlavní. Závěrečná scéna v Úlu pak byla opravdu dojemná a její propojení s Alice... ano, opravdu jsem u "béčkového" hororu měla slzy v očích.

Celkově bych tedy řekla, že Resident Evil: Poslední kapitola je opravdu vydařený film. Pokud se vám líbila jednička, budete spokojení, protože přesně to samé vám dává i závěrečný díl série... skvělé efekty, lekačky, zajímavé příšery a velice zdatná hlavní hrdinka. Přidejte navíc rozšíření genetických experimentů a dovysvětlení původu viru a budete mít důstojný konec jedné skvělé série. A ačkoliv konec všichni tušíme a zoufale po něm toužíme, na závěr bych jen dodala - boj nikdy nekončí a nic není tak růžové, jak by se mohlo zdát.


Resident Evil: Last Chapter by SeyHL